United Chemi-Con EGXE500ETC220MH12D
EGXE500ETC220MH12D picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ETC220MH12D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ETC220MH12D.pdf
Availability of EGXE500ETC220MH12D
QUANTITY
EGXE500ETC220MH12D Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ETC220MH12D
Internal Part NumberEIS-EGXE500ETC220MH12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ETC220MH12D
Related LinksEGXE500ET, EGXE500ETC220MH12D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ETC220MH12D Details Description
Related parts for EGXE500ETC220MH12D
JUMPER-H1506TR/A3048B/X 12" datasheet.pdf
BOX CHASSIS ALUM UNPTD 4"L X 4"W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG04G/AF04/AFG04G datasheet.pdf
JTAG EMULATOR CORTEX-M3 4M MEM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE DOWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
1-3/4" ADHESIVE BACKED RACEWAY 8 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 2-BEAM datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 27POS SILVR CRMP datasheet.pdf