United Chemi-Con EGXE500ETD221MJ20S
EGXE500ETD221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ETD221MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ETD221MJ20S.pdf
Availability of EGXE500ETD221MJ20S
QUANTITY
EGXE500ETD221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ETD221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXE500ETD221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current880mA
Impedance98 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ETD221MJ20S
Related LinksEGXE500ET, EGXE500ETD221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ETD221MJ20S Details Description
Related parts for EGXE500ETD221MJ20S
SWITCH ROCKER LED BEVEL ADAPT BL datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf