United Chemi-Con EGXE630ELL471MK30S
EGXE630ELL471MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE630ELL471MK30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGXE630ELL471MK30S.pdf
Availability of EGXE630ELL471MK30S
QUANTITY
EGXE630ELL471MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE630ELL471MK30S
Internal Part NumberEIS-EGXE630ELL471MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.46A
Impedance97 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE630ELL471MK30S
Related LinksEGXE630EL, EGXE630ELL471MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE630ELL471MK30S Details Description
Related parts for EGXE630ELL471MK30S
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.3A SYNC 8-TDFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 QUAD GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CRIMP DIE DIN46235 185MM2 (13CB2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf