United Chemi-Con EGXE800ELL330MJC5S
EGXE800ELL330MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE800ELL330MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EGXE800ELL330MJC5S.pdf
Availability of EGXE800ELL330MJC5S
QUANTITY
EGXE800ELL330MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE800ELL330MJC5S
Internal Part NumberEIS-EGXE800ELL330MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current480mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE800ELL330MJC5S
Related LinksEGXE800EL, EGXE800ELL330MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE800ELL330MJC5S Details Description
Related parts for EGXE800ELL330MJC5S
CONN SPRING CONT 63 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/4 BSPT CONN 1/8" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.2NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
1000UF 50V 16X31MM 125C 4000H datasheet.pdf