United Chemi-Con EGXL500ETD221MJ20S
EGXL500ETD221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL500ETD221MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXL500ETD221MJ20S.pdf
Availability of EGXL500ETD221MJ20S
QUANTITY
EGXL500ETD221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL500ETD221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL500ETD221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesGXL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current970mA
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL500ETD221MJ20S
Related LinksEGXL500ET, EGXL500ETD221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL500ETD221MJ20S Details Description
Related parts for EGXL500ETD221MJ20S
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf