Schaffner EMC Inc. EH20-0.3-02-33M
EH20-0.3-02-33M picture photo
Mfg. Part Number
EH20-0.3-02-33M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 33MH .3A HORIZ
Datasheet Download
EH20-0.3-02-33M.pdf
Availability of EH20-0.3-02-33M
QUANTITY
EH20-0.3-02-33M Order Process
Ship out your order
Specifications of EH20-0.3-02-33M
Internal Part NumberEIS-EH20-0.3-02-33M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance33mH
Current300mA
DC Resistance (DCR)1.78 Ohm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH20-0.3-02-33M
Related LinksEH20-0., EH20-0.3-02-33M Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH20-0.3-02-33M Details Description
Related parts for EH20-0.3-02-33M
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES WW 3W 0.91 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 2POS 2MM IDC R/A datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf