Schaffner EMC Inc. EH20-1.5-02-1M8
EH20-1.5-02-1M8 picture photo
Mfg. Part Number
EH20-1.5-02-1M8
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 1.8MH 1.5A HORIZ
Datasheet Download
EH20-1.5-02-1M8.pdf
Availability of EH20-1.5-02-1M8
QUANTITY
EH20-1.5-02-1M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EH20-1.5-02-1M8
Internal Part NumberEIS-EH20-1.5-02-1M8
Number of Lines2
Inductance1.8mH
Current1.5A
DC Resistance (DCR)72 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH20-1.5-02-1M8
Related LinksEH20-1., EH20-1.5-02-1M8 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH20-1.5-02-1M8 Details Description
Related parts for EH20-1.5-02-1M8
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
GUIDE PIN .100"SHD HD .100" R/A datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 3.0A 6V 1812 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
HD CABLE TIE 120 LB. 8.85" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf