Schaffner EMC Inc. EH20-2.0-02-0M8
EH20-2.0-02-0M8 picture photo
Mfg. Part Number
EH20-2.0-02-0M8
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP .82MH 2A HORIZ
Datasheet Download
EH20-2.0-02-0M8.pdf
Availability of EH20-2.0-02-0M8
QUANTITY
EH20-2.0-02-0M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EH20-2.0-02-0M8
Internal Part NumberEIS-EH20-2.0-02-0M8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance820µH
Current2A
DC Resistance (DCR)38 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.740" (18.80mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH20-2.0-02-0M8
Related LinksEH20-2., EH20-2.0-02-0M8 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH20-2.0-02-0M8 Details Description
Related parts for EH20-2.0-02-0M8
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A DO4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf