Schaffner EMC Inc. EH24-0.5-02-44M
EH24-0.5-02-44M picture photo
Mfg. Part Number
EH24-0.5-02-44M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 44MH .5A HORIZ
Datasheet Download
EH24-0.5-02-44M.pdf
Availability of EH24-0.5-02-44M
QUANTITY
EH24-0.5-02-44M Order Process
Ship out your order
Specifications of EH24-0.5-02-44M
Internal Part NumberEIS-EH24-0.5-02-44M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance44mH
Current500mA
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)0.827" (21.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH24-0.5-02-44M
Related LinksEH24-0., EH24-0.5-02-44M Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH24-0.5-02-44M Details Description
Related parts for EH24-0.5-02-44M
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 15A ITO220AC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 12.5A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 2000VDC datasheet.pdf