Schaffner EMC Inc. EH24-0.8-02-18M
EH24-0.8-02-18M picture photo
Mfg. Part Number
EH24-0.8-02-18M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 18MH .8A HORIZ
Datasheet Download
EH24-0.8-02-18M.pdf
Availability of EH24-0.8-02-18M
QUANTITY
EH24-0.8-02-18M Order Process
Ship out your order
Specifications of EH24-0.8-02-18M
Internal Part NumberEIS-EH24-0.8-02-18M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance18mH
Current800mA
DC Resistance (DCR)438 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
Height (Max)0.827" (21.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH24-0.8-02-18M
Related LinksEH24-0., EH24-0.8-02-18M Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH24-0.8-02-18M Details Description
Related parts for EH24-0.8-02-18M
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 36K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SOLDER CUP CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STR .050" GLD datasheet.pdf