Schaffner EMC Inc. EH28-2.0-02-11M
EH28-2.0-02-11M picture photo
Mfg. Part Number
EH28-2.0-02-11M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 11MH 2A HORIZ
Datasheet Download
EH28-2.0-02-11M.pdf
Availability of EH28-2.0-02-11M
QUANTITY
EH28-2.0-02-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of EH28-2.0-02-11M
Internal Part NumberEIS-EH28-2.0-02-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance11mH
Current2A
DC Resistance (DCR)162 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height (Max)0.941" (23.90mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH28-2.0-02-11M
Related LinksEH28-2., EH28-2.0-02-11M Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH28-2.0-02-11M Details Description
Related parts for EH28-2.0-02-11M
IC VOLT MON DUAL 2KBIT 20-TSSOP datasheet.pdf
SCR MOD BRIDGE 800V 20A datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6.5NS 208PQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf