Schaffner EMC Inc. EH35-1.0-02-90M
EH35-1.0-02-90M picture photo
Mfg. Part Number
EH35-1.0-02-90M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 90MH 1A HORIZ
Datasheet Download
EH35-1.0-02-90M.pdf
Availability of EH35-1.0-02-90M
QUANTITY
EH35-1.0-02-90M Order Process
Ship out your order
Specifications of EH35-1.0-02-90M
Internal Part NumberEIS-EH35-1.0-02-90M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEH
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance90mH
Current1A
DC Resistance (DCR)628 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
Height (Max)1.130" (28.70mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH35-1.0-02-90M
Related LinksEH35-1., EH35-1.0-02-90M Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EH35-1.0-02-90M Details Description
Related parts for EH35-1.0-02-90M
TVS DIODE 256VWM 414VC D0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.7KV 300A WAFER datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 62.5/125, 8M datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
2571 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
FPA/C 693MDL634 2.0M datasheet.pdf
SR BTS FT 110 6 ASY datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf