| Internal Part Number | EIS-PTN0.75RD | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.750" (19.05mm) | |
| Diameter - Maximum | 1.250" (31.80mm) | |