| Internal Part Number | EIS-EHF-120-01-L-D-SM-LC | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | EHF | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 40 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Contact Mating Length | 0.120" (3.05mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks | |
| Features | Board Lock | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EHF-120-01-L-D-SM-LC | |
| Related Links | EHF-120-01, EHF-120-01-L-D-SM-LC Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 1706500000 | TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM | datasheet.pdf | |