Xilinx EK-Z7-ZC706-CES-G-J
EK-Z7-ZC706-CES-G-J picture photo
Mfg. Part Number
EK-Z7-ZC706-CES-G-J
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
ZYNQ-7000 SOC ZC706 EVAL KIT
Datasheet Download
EK-Z7-ZC706-CES-G-J.pdf
Availability of EK-Z7-ZC706-CES-G-J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EK-Z7-ZC706-CES-G-J Order Process
Ship out your order
Specifications of EK-Z7-ZC706-CES-G-J
Internal Part NumberEIS-EK-Z7-ZC706-CES-G-J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLDev Systems Product 29/Jul/2013
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesZynq®-7000
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Operating System-
Platform-
For Use With/Related ProductsXC7Z045
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Cable(s), Accessories - Power Supply Not Included -
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EK-Z7-ZC706-CES-G-J
Related LinksEK-Z7-ZC7, EK-Z7-ZC706-CES-G-J Datasheet, Xilinx Distributor
EK-Z7-ZC706-CES-G-J Details Description
Related parts for EK-Z7-ZC706-CES-G-J
IC REGISTER SHIFT/STOR 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH datasheet.pdf
IC CNTRLR PWM 2-PH BUCK 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 108W datasheet.pdf