United Chemi-Con EKMG100ETD101ME11D
EKMG100ETD101ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG100ETD101ME11D
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKMG100ETD101ME11D.pdf
Availability of EKMG100ETD101ME11D
QUANTITY
EKMG100ETD101ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG100ETD101ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG100ETD101ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG100ETD101ME11D
Related LinksEKMG100ET, EKMG100ETD101ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG100ETD101ME11D Details Description
Related parts for EKMG100ETD101ME11D
SCR DBL HISCR 1200V 60A ADDAPAK datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
NGR MONITOR 120VAC SUPPLY datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 500V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC IR LIGHT-VOLT CONV SMD SIDELK datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf