United Chemi-Con EKMG101ETD101MJ20S
EKMG101ETD101MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG101ETD101MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMG101ETD101MJ20S.pdf
Availability of EKMG101ETD101MJ20S
QUANTITY
EKMG101ETD101MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG101ETD101MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG101ETD101MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG101ETD101MJ20S
Related LinksEKMG101ET, EKMG101ETD101MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG101ETD101MJ20S Details Description
Related parts for EKMG101ETD101MJ20S
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 12CH 40-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" GOLD datasheet.pdf