United Chemi-Con EKMG160ELL332MK25S
EKMG160ELL332MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ELL332MK25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ELL332MK25S.pdf
Availability of EKMG160ELL332MK25S
QUANTITY
EKMG160ELL332MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ELL332MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMG160ELL332MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.17A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ELL332MK25S
Related LinksEKMG160EL, EKMG160ELL332MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ELL332MK25S Details Description
Related parts for EKMG160ELL332MK25S
RES 2.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 18W .55-1.8VOUT 10A datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf