United Chemi-Con EKMG160ELL472MK35S
EKMG160ELL472MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ELL472MK35S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ELL472MK35S.pdf
Availability of EKMG160ELL472MK35S
QUANTITY
EKMG160ELL472MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ELL472MK35S
Internal Part NumberEIS-EKMG160ELL472MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ELL472MK35S
Related LinksEKMG160EL, EKMG160ELL472MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ELL472MK35S Details Description
Related parts for EKMG160ELL472MK35S
KIT DELUXE ELEC DMM TEST LEAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf