United Chemi-Con EKMG201ELL220MJ20S
EKMG201ELL220MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG201ELL220MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKMG201ELL220MJ20S.pdf
Availability of EKMG201ELL220MJ20S
QUANTITY
EKMG201ELL220MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG201ELL220MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG201ELL220MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG201ELL220MJ20S
Related LinksEKMG201EL, EKMG201ELL220MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG201ELL220MJ20S Details Description
Related parts for EKMG201ELL220MJ20S
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RUBBER BOOT FRAME (YELLOW BOOT) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf