United Chemi-Con EKMG350ELL151MHB5D
EKMG350ELL151MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL151MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL151MHB5D.pdf
Availability of EKMG350ELL151MHB5D
QUANTITY
EKMG350ELL151MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL151MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL151MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL151MHB5D
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL151MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL151MHB5D Details Description
Related parts for EKMG350ELL151MHB5D
SWITCH MAGNETIC .5A 10-19AT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SHROUD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 7C BRAID 600V datasheet.pdf