United Chemi-Con EKMG350ELL331MJC5S
EKMG350ELL331MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL331MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL331MJC5S.pdf
Availability of EKMG350ELL331MJC5S
QUANTITY
EKMG350ELL331MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL331MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL331MJC5S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL331MJC5S
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL331MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL331MJC5S Details Description
Related parts for EKMG350ELL331MJC5S
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
23 CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FLAT LENS 7.0 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf