United Chemi-Con EKMG451ELL100MK20S
EKMG451ELL100MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG451ELL100MK20S
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMG451ELL100MK20S.pdf
Availability of EKMG451ELL100MK20S
QUANTITY
EKMG451ELL100MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG451ELL100MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMG451ELL100MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG451ELL100MK20S
Related LinksEKMG451EL, EKMG451ELL100MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG451ELL100MK20S Details Description
Related parts for EKMG451ELL100MK20S
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 5.9A 200 MOHM TH datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 475MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf