United Chemi-Con EKMG500EC31R0ME11D
EKMG500EC31R0ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EC31R0ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EC31R0ME11D.pdf
Availability of EKMG500EC31R0ME11D
QUANTITY
EKMG500EC31R0ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EC31R0ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500EC31R0ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EC31R0ME11D
Related LinksEKMG500EC, EKMG500EC31R0ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EC31R0ME11D Details Description
Related parts for EKMG500EC31R0ME11D
ESD HANDLER 12X6-1/4X1-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
WRENCH BOX END 10MM 5.51" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf