United Chemi-Con EKMG500ELL101MHB5D
EKMG500ELL101MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELL101MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELL101MHB5D.pdf
Availability of EKMG500ELL101MHB5D
QUANTITY
EKMG500ELL101MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELL101MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELL101MHB5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELL101MHB5D
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELL101MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELL101MHB5D Details Description
Related parts for EKMG500ELL101MHB5D
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW SPT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 9VDC 3.5KHZ PANEL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN PWR PLUG SEALED 2.1MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 35A LFPAK datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY AFE 3CH 14SOIC datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 153VFBGA datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 48W datasheet.pdf