Susumu RG1608P-620-B-T5
RG1608P-620-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-620-B-T5
Brief Description
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-620-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-620-B-T5
QUANTITY
RG1608P-620-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-620-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-620-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-620-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-620-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-620-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-620-B-T5
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X600MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRIMP DIE datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf