United Chemi-Con EKMG500ELL222MLP1S
EKMG500ELL222MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELL222MLP1S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELL222MLP1S.pdf
Availability of EKMG500ELL222MLP1S
QUANTITY
EKMG500ELL222MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELL222MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELL222MLP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELL222MLP1S
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELL222MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELL222MLP1S Details Description
Related parts for EKMG500ELL222MLP1S
LED RED DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 469W TO-3P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.1A MCP3 datasheet.pdf