United Chemi-Con EKMG500ELL332MMP1S
EKMG500ELL332MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELL332MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELL332MMP1S.pdf
Availability of EKMG500ELL332MMP1S
QUANTITY
EKMG500ELL332MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELL332MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELL332MMP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELL332MMP1S
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELL332MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELL332MMP1S Details Description
Related parts for EKMG500ELL332MMP1S
CARD ENGINE 16MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CLIP HARNESS PUSH MOUNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16MSOP datasheet.pdf