United Chemi-Con EKMG500ETC101MHB5D
EKMG500ETC101MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ETC101MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ETC101MHB5D.pdf
Availability of EKMG500ETC101MHB5D
QUANTITY
EKMG500ETC101MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ETC101MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ETC101MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesKMG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ETC101MHB5D
Related LinksEKMG500ET, EKMG500ETC101MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ETC101MHB5D Details Description
Related parts for EKMG500ETC101MHB5D
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
FUSE 1/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MALE PRESS IN MODULE 66CKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC TXRX LIN LDO REG 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf