United Chemi-Con EKMG630EC3220ME11D
EKMG630EC3220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630EC3220ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630EC3220ME11D.pdf
Availability of EKMG630EC3220ME11D
QUANTITY
EKMG630EC3220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630EC3220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG630EC3220ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG630EC3220ME11D
Related LinksEKMG630EC, EKMG630EC3220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG630EC3220ME11D Details Description
Related parts for EKMG630EC3220ME11D
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf