United Chemi-Con EKMG630ETD100ME11D
EKMG630ETD100ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630ETD100ME11D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630ETD100ME11D.pdf
Availability of EKMG630ETD100ME11D
QUANTITY
EKMG630ETD100ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630ETD100ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG630ETD100ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG630ETD100ME11D
Related LinksEKMG630ET, EKMG630ETD100ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG630ETD100ME11D Details Description
Related parts for EKMG630ETD100ME11D
IC CLK BUFFER 1:13 100MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TACT CAP 6MM RND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 124MA 9.3 OHM TH datasheet.pdf