United Chemi-Con EKMH100VSN683MA50T
EKMH100VSN683MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH100VSN683MA50T
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
EKMH100VSN683MA50T.pdf
Availability of EKMH100VSN683MA50T
QUANTITY
EKMH100VSN683MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH100VSN683MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH100VSN683MA50T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH100VSN683MA50T
Related LinksEKMH100VS, EKMH100VSN683MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH100VSN683MA50T Details Description
Related parts for EKMH100VSN683MA50T
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 220POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
260 MHz, 16 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf