United Chemi-Con EKMH101VNN102MQ30T
EKMH101VNN102MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN102MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN102MQ30T.pdf
Availability of EKMH101VNN102MQ30T
QUANTITY
EKMH101VNN102MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN102MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN102MQ30T
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN102MQ30T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN102MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN102MQ30T Details Description
Related parts for EKMH101VNN102MQ30T
SCR DBL HISCR 400V 135A INTAPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 15A AC/DC datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf