United Chemi-Con EKMH101VNN222MR40T
EKMH101VNN222MR40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN222MR40T
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN222MR40T.pdf
Availability of EKMH101VNN222MR40T
QUANTITY
EKMH101VNN222MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN222MR40T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN222MR40T
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN222MR40T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN222MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN222MR40T Details Description
Related parts for EKMH101VNN222MR40T
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
IC DUAL 4-TO-1 SEL/MUX 16-SSOP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH FS PIN PLUNGER GOLD SLD datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM FOR ISL5629 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND WHITE datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.19"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP CLIN G30 TIN datasheet.pdf