United Chemi-Con EKMH101VNN222MR40W
EKMH101VNN222MR40W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN222MR40W
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN222MR40W.pdf
Availability of EKMH101VNN222MR40W
QUANTITY
EKMH101VNN222MR40W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN222MR40W
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN222MR40W
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN222MR40W
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN222MR40W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN222MR40W Details Description
Related parts for EKMH101VNN222MR40W
CABLE ASSM .05" 20PS SGL END 12" datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 8-1LINE 16-SOIC datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD NONPROG 32PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 270MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf