United Chemi-Con EKMH101VSN821MQ25T
EKMH101VSN821MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VSN821MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VSN821MQ25T.pdf
Availability of EKMH101VSN821MQ25T
QUANTITY
EKMH101VSN821MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VSN821MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VSN821MQ25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)303 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VSN821MQ25T
Related LinksEKMH101VS, EKMH101VSN821MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VSN821MQ25T Details Description
Related parts for EKMH101VSN821MQ25T
BATTERY NICAD PACK 12.0V 1300MAH datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V REG 0.75W datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 125MW 0402 datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf