Schurter C20F.0125
C20F.0125 picture photo
Mfg. Part Number
C20F.0125
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
APPLIANCE INLET FLTR 20A M80
Datasheet Download
C20F.0125.pdf
Availability of C20F.0125
QUANTITY
C20F.0125 Order Process
Ship out your order
Specifications of C20F.0125
Internal Part NumberEIS-C20F.0125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelC20F Series.igsC20F Series.stpC20F Series.x_bC20F Series.dxfC20F Series.wrl
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesC20F
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.40mm x 28.30mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C20F.0125
Related LinksC20F, C20F.0125 Datasheet, Schurter Distributor
C20F.0125 Details Description
Related parts for C20F.0125
FIXED IND 2.2UH 9.2A 8.1 MOHM TH datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 9159 SERIES PLUGS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2A 200V DO214AA datasheet.pdf