United Chemi-Con EKMH161VQT472MB63T
EKMH161VQT472MB63T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH161VQT472MB63T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMH161VQT472MB63T.pdf
Availability of EKMH161VQT472MB63T
QUANTITY
EKMH161VQT472MB63T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH161VQT472MB63T
Internal Part NumberEIS-EKMH161VQT472MB63T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.94A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH161VQT472MB63T
Related LinksEKMH161VQ, EKMH161VQT472MB63T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH161VQT472MB63T Details Description
Related parts for EKMH161VQT472MB63T
SWITCH KNOB 3FLUTE 0.94" BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS FEMALE CORD #16 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 11.75"L X 8.5"W datasheet.pdf
WIRE FERRULE REEL 14AWG BLUE datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 5A 600V datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X5.5 BLK datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 15.3" datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf