Vishay/BCcomponents SFR25H0004029FR500
SFR25H0004029FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004029FR500
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004029FR500.pdf
Availability of SFR25H0004029FR500
QUANTITY
SFR25H0004029FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004029FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004029FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004029FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004029FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004029FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004029FR500
RES SMD 13 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 10.16MM 1DGT GRN CA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf