United Chemi-Con EKMH181VRT272MB50N
EKMH181VRT272MB50N picture photo
Mfg. Part Number
EKMH181VRT272MB50N
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
EKMH181VRT272MB50N.pdf
Availability of EKMH181VRT272MB50N
QUANTITY
EKMH181VRT272MB50N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH181VRT272MB50N
Internal Part NumberEIS-EKMH181VRT272MB50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.92A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH181VRT272MB50N
Related LinksEKMH181VR, EKMH181VRT272MB50N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH181VRT272MB50N Details Description
Related parts for EKMH181VRT272MB50N
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
KNOB PLASTIC 1/4" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RKS11H datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf