TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RP310110
RP310110 picture photo
Mfg. Part Number
RP310110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
Datasheet Download
RP310110.pdf
Availability of RP310110
QUANTITY
RP310110 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP310110
Internal Part NumberEIS-RP310110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRP II/1, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)77 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time8ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power500 mW
Coil Resistance23.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP310110
Related LinksRP31, RP310110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RP310110 Details Description
Related parts for RP310110
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV N2500 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN DIP IDC 28POS GOLD GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf