United Chemi-Con EKMH201VNN152MA45S
EKMH201VNN152MA45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN152MA45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN152MA45S.pdf
Availability of EKMH201VNN152MA45S
QUANTITY
EKMH201VNN152MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN152MA45S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN152MA45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN152MA45S
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN152MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN152MA45S Details Description
Related parts for EKMH201VNN152MA45S
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 800 OHM 1A SMD datasheet.pdf