United Chemi-Con EKMH201VNN821MR35W
EKMH201VNN821MR35W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN821MR35W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN821MR35W.pdf
Availability of EKMH201VNN821MR35W
QUANTITY
EKMH201VNN821MR35W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN821MR35W
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN821MR35W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN821MR35W
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN821MR35W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN821MR35W Details Description
Related parts for EKMH201VNN821MR35W
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 17AH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf
CAP 6800 UF 20% 10 V datasheet.pdf