Vishay/Sprague T97R108K6R3CSA
T97R108K6R3CSA picture photo
Mfg. Part Number
T97R108K6R3CSA
Brief Description
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 3024
Datasheet Download
T97R108K6R3CSA.pdf
Availability of T97R108K6R3CSA
QUANTITY
T97R108K6R3CSA Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R108K6R3CSA
Internal Part NumberEIS-T97R108K6R3CSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R108K6R3CSA
Related LinksT97R108, T97R108K6R3CSA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R108K6R3CSA Details Description
Related parts for T97R108K6R3CSA
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-7 datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD7 PG11 datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
SLIDE BUSHING datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 950MA 240 MOHM TH datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL CCT 3303 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
08 MODII HDR DRST SHRD A/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOT323 datasheet.pdf