United Chemi-Con EKMH201VQD102MA35S
EKMH201VQD102MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VQD102MA35S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VQD102MA35S.pdf
Availability of EKMH201VQD102MA35S
QUANTITY
EKMH201VQD102MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VQD102MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VQD102MA35S
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VQD102MA35S
Related LinksEKMH201VQ, EKMH201VQD102MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VQD102MA35S Details Description
Related parts for EKMH201VQD102MA35S
JUMPER-H1505TR/A3048S/H1505TR 4" datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf