Murata Electronics North America MEV1S1505SC
MEV1S1505SC picture photo
Mfg. Part Number
MEV1S1505SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 1W
Datasheet Download
MEV1S1505SC.pdf
Availability of MEV1S1505SC
QUANTITY
MEV1S1505SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEV1S1505SC
Internal Part NumberEIS-MEV1S1505SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
Featured ProductMEV1 Series
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEV1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.2mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83.5%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEV1S1505SC
Related LinksMEV1S, MEV1S1505SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEV1S1505SC Details Description
Related parts for MEV1S1505SC
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 91POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
HDM BP POLAR/GUIDE OPT ST 72CKT datasheet.pdf
IC OC PROTECT AFE LI-ION 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
5 X 16 85 OHM BP PRESS-IN TOOL datasheet.pdf