United Chemi-Con EKMH201VQT272MB50T
EKMH201VQT272MB50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VQT272MB50T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VQT272MB50T.pdf
Availability of EKMH201VQT272MB50T
QUANTITY
EKMH201VQT272MB50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VQT272MB50T
Internal Part NumberEIS-EKMH201VQT272MB50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.92A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VQT272MB50T
Related LinksEKMH201VQ, EKMH201VQT272MB50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VQT272MB50T Details Description
Related parts for EKMH201VQT272MB50T
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ESD HANDLER 7-1/4X2-1/8X3/4 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 360 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRIDGE JUMPER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
16 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf