United Chemi-Con EKMH201VSN102MA35W
EKMH201VSN102MA35W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VSN102MA35W
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VSN102MA35W.pdf
Availability of EKMH201VSN102MA35W
QUANTITY
EKMH201VSN102MA35W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VSN102MA35W
Internal Part NumberEIS-EKMH201VSN102MA35W
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VSN102MA35W
Related LinksEKMH201VS, EKMH201VSN102MA35W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VSN102MA35W Details Description
Related parts for EKMH201VSN102MA35W
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 20AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN SL IDT OPT G GOLD 8POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PAC-CMLX-HE20-V1-1.5M datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf