Littelfuse TMOV34S301EP
TMOV34S301EP picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S301EP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 433V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S301EP.pdf
Availability of TMOV34S301EP
QUANTITY
TMOV34S301EP Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S301EP
Internal Part NumberEIS-TMOV34S301EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 34S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts400VDC
Energy590J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S301EP
Related LinksTMOV34, TMOV34S301EP Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S301EP Details Description
Related parts for TMOV34S301EP
CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 250MHZ 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf