United Chemi-Con EKMH201VSN122MA40S
EKMH201VSN122MA40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VSN122MA40S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VSN122MA40S.pdf
Availability of EKMH201VSN122MA40S
QUANTITY
EKMH201VSN122MA40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VSN122MA40S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VSN122MA40S
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)207 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VSN122MA40S
Related LinksEKMH201VS, EKMH201VSN122MA40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VSN122MA40S Details Description
Related parts for EKMH201VSN122MA40S
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 44MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 4SKT PCB datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf